Lužickou spojkou napříč výběžkem k německému vlaku

Lužická spojka 2: Krásná Lípa VLAK – Vlčí hora – Brtníky BUS, VLAK 10 – Hrazený – Šluknov BUS, VLAK 21 – Bettelmannstein 25,5 - Taubenheim VLAK 28 km

Po červené značce až k Bettelmannsteinu, dále po německé zelené do Taubenheimu.

1. úsek do Brtníků: Z Krásné Lípy přes město do místní část Krásný Buk, vzhůru do lesa kolem zbytků hradu Krásný Buk a do osady Sněžná, malé soukromé arboretum. Kolem kaple na Sněžné (výhled na Vlčí horu a Lužické hory) vede cesta zvlněným terénem do osady Vlčí Hora, jedné z nejkrásnějších obcí v Sudetech.

Kolem Nobilis Tilia odbočit doprava k lesu a vystoupat na Vlčí horu. Unikátní stará rozhledna na čedičovém dominantním vrcholu Šluknovského výběžku nabízí kruhový výhled (Českosaské Švýcarsko, Horní Lužice, Lužické hory, Ještěd, Jizerské hory a Krkonoše).

Lesem sestup k západu, polem do lesa ke křížové cestě a sestup do Brtníků. Východiště do Zadního Českého Švýcarska a na lodičky v soutěsce Křinice (Obere Schleuse). Autobusem nebo vlakem zpět do Krásné Lípy nebo Rumburku. /10 km/

2. úsek vede z Brtníků vzhůru loukou do lesa, jím stoupání pod Plešný a krásnou cestou k rozcestí Zelený kříž (rozcestí s trasou 1). Dále je nejlepší odbočit po zelené na rozcestí pod Hrazený (nejvyšší vrch Šluknovského výběžku), po tvarové odbočce vystoupit na Volský kámen s výhledem ke Šluknovu a sestoupit po červené tvarové odbočce k bývalému objektu tábora v Kunraticích (horské louky, krásná scenerie). Sestup lesem po silnici k arboretu Kunratice (přístupné jen na předchozí požádání) a vpravo cestou přes louku a les k objektu bývalého Čítkova mlýna. Odtud lesními cestami ke zbořeništi bývalých lázní a hotelu Karlovo Údolí.

Cesta vede dále alejí do luk a na okraj Šluknova, zde odbočka ke křížové cestě a sestup na náměstí. Odpočinek, možnost občerstvení, možná prohlídka nedalekého zámku. Červená vede z města po silnici k severu směr Rožany. Před nimi odbočí doprava do lesa, z jehož okraje jsou výhledy na Rožany a kopce Horní Lužice. Pěkné podstávkové domy přímo u cesty. Dále krásným lesem přejdeme státní hranici a mírným sestupem dojdeme k pomníčku Bettelmannstein, kde česká červená značka končí.

Po německé zelené stále k severu do luk (výhledy) a upravenou cestou do Taubenheimu. Nedaleko cesty vpravo koupaliště v Taubenheimu. Mezi úpravnými domky po asfaltové silnici k nádraží Taubenheim na trati Drážďany – Zittau. /18 km/

Platí jízdenka LIBNET (předem koupená v CZ), neplatí Labe Elbe!!

Návrat vlakem do Ebersbachu a autobusem do Rumburku k dalším spojům. Zajímavost: Vlak přetíná asi 1 km široký Fukovský výběžek.

 

Možnosti občerstvení na trase
Restaurace ve Šluknově

Ubytování na trase
Hotel Erlec

Zajímavosti na trase
Sněžná, kostel, arboretum
Nobilis Tilia
Köglerova naučná stezka
Osada Vlčí Hora
Rozhledna Vlčí hora, historie a otevírací hodiny
Brtníky
Hrazený
Arboretum Kunratice
Karlovo Údolí
Šluknov se zámkem a křížovou cestou
Taubenheim, obec se slunečními hodinami

 

Varianty trasy:

Hlavní trasa - Krásná Lípa VLAK - Taubenheim VLAK

Varianta 1 - Krásná Lípa VLAK – Vlčí hora – Brtníky BUS, VLAK 10 km

Varianta 2 - Brtníky BUS, VLAK – Hrazený – Šluknov BUS, VLAK – Taubenheim VLAK 18 km

Varianta 3 - Šluknov, BUS, VLAK – Bettelmannstein a zpět 9 km

Stáhnout trasu v  KML  GPX  KMZ  OVL  TCX  TK  TRK  TXT

  • Kategorie trasy: Pěšky
  • Obtížnost: Střední obtížnost
  • Nejvyšší nadmořská výška: 602.8 m.n.m.
  • Nejnižší nadmořská výška: 307 m.n.m.
  • Součet převýšení: 654.6 m
  • Délka trasy: 28 km
  • Čas potřebný na projití: 9 hodin / Stunden / hour
  • Typ trasy:
    • Bez aut